top of page

Jak urządzić pokój dziecka w wielu wczesnoszkolnym.

Ostatniego dnia czerwca wracacie z dyplomem z przedszkola, gdy nagle zdajecie sobie sprawę, że za dwa miesiące Wasza pociecha idzie do szkoły! A nawet nie ma biurka w pokoju! Bez paniki! Dzisiejszy poradnik jest dla wszystkich rodziców, których dzieci wybierają się do szkoły.

Szkoła to ważny moment dla każdego dziecka. Wkracza bowiem w świat nauki i obowiązków. Warto wówczas przygotować pokój tak, żeby nadal był miejscem do zabawy, ale również do nauki. O czym pamiętać urządzając pokój dorastającego dziecka?

Biurko. W dobie nauki zdalnej zdecydowanie zachęcam do kupna biurka o minimalnej szerokości 150 cm. Łatwo to oszacować. Na stole postawcie komputer, otwórzcie podręcznik A4 i zeszyt. Pozostanie trochę miejsca na przybory szkolne i lampkę biurkową. Jeśli macie miejsce na jeszcze większe biurko, nie ma co się zastanawiać.

Pamiętajcie również, że odpowiednia wysokość biurka i siedziska uzależniona jest od wzrostu dziecka. Na przykład dla wzrostu 120 cm sugerowana jest wysokość blatu równa 52 cm, a siedziska 30 cm. O ile wysokość fotela łatwo regulować, to niestety nie wszystkie biurka mają taką funkcję. Polecam więc kupno takiego, którego nogi można wydłużać i rośnie razem z naszym dzieckiem.

Gdzie postawić biurko. Istnieje powszechne przekonanie, że biurko powinno stać przy oknie. I tak, i nie. Owszem, w naszej szerokości geograficznej słońca jest jak na lekarstwo więc warto korzystać z tego co jest. Dodatkowo światło naturalne jest najlepsze dla naszych oczu. Niestety dzieci odrabiają lekcje popołudniami, gdy (zwłaszcza jesienią i zimą) jest już ciemno i to, że biurko stoi przy oknie nic nam nie daje. I tak trzeba włączyć lampkę.

Widok z okna jest również dla wielu dzieci rozpraszający. Przyznają mi rację rodzice dzieci z zaburzeniami uwagi i koncentracji. Wówczas biurko najlepiej postawić pod ścianą, tak, aby nic nie rozpraszało uwagi naszej pociechy.

Podsumowując. Biurko obok okna – tak, ale nie za wszelką cenę i nie dla każdego.

Łóżko. Nasz 7-latek niedługo zacznie czytać, również w łóżku. Zachęcam więc do tego, aby jego łózko miało miękki zagłówek. No i koniecznie pamiętajcie o lampce przy łóżku lub kinkiecie. Łóżko jest również dla dziecka w tym wieku miejscem, gdzie może się „ukryć”, schować. Dlatego dzieci często lubią też łóżka we wnękach lub pod skosem oraz łóżka piętrowe z miejscem pod na zabawę.

Nie wolno nam zapomnieć o miejscu do zabawy. Tak, nasze dziecko idzie do szkoły, ale nadal jest dzieckiem i uwielbia się bawić. Starajmy się pozostawić trochę miejsca w pokoju na podłodze, że da się rozłożyć zabawki.

Półki przydadzą się nie tylko na książki. Dzieci potrzebują miejsca, gdzie mogą postawić złożone klocki lego, puchary, pamiątki.Do przechowywania ubrań, jeśli nie mamy miejsca na szafę, proponuję komodę. Doskonale sprawdza się w przechowywaniu ubrań dziecięcych. Jeśli nie mamy miejsca na oddzielny regał na zabawki, warto rozważyć łóżko z szufladami. Idealnie sprawdzi się w niewielkiej przestrzeni.

Planując pokój pamietajmy, że ma być nie tylko funkcjonalny, ale również ma się podobać naszemu dziecku. To w końcu jego pierwszy „poważny” pokój, warto, żeby nasza pociecha czuła się w nim dobrze.

17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page