top of page

5 powodów dla których warto kupić mieszkanie do remontu.

1. CENA


Mieszkania, które są wyremontowane, są bardzo drogie. Jest to oczywiste. Ktoś włożył w ich remont jakąś kwotę, i teraz chce są odzyskać, oczywiście dodając jeszcze prowizję. Wiele takich mieszkań pochodzi z tak zwanych flipów. I o ile szukamy mieszkania gotowego do wprowadzenia się, to musimy to zaakceptować. Jeżeli jednak takie mieszkanie nie spełnia wszystkich naszych oczekiwań, i musimy w nie jeszcze zainwestować aby je doposażyć lub dopasować do naszych potrzeb, to cena robi się nieadekwatna do wartości.


Stare mieszkanie do remontu jest natomiast "czystą kartą". Możemy wyburzać ściany, zmieniać elektrykę, czyli dostosować je do wszystkich naszych potrzeb. Później wyposażyć i wyremontować w standardzie nam odpowiadającym.


niska cena


2. WYSOKOŚĆ POMIESZCZEŃ


Współczesne przepisy budowlane bardzo dokładnie określają wysokość mieszkań. Parafrazując Rozporządzenie Ministra Infrastruktury, minimalna wysokość pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi to 250 cm. W nowym budownictwie spotykam więc mieszkania o takiej wysokości lub odrobinę wyższe. Zdarzają się mieszkania wysokie, ale niezmiernie rzadko.


Kiedyś natomiast budowano wyższe mieszkania, nawet do wysokości 300 cm. Nawet 15-20 cm różnicy w wysokości pomieszczenia robi kolosalną różnicę. Wysokie mieszkania sprawiają wrażenie większych niż są w rzeczywistości i bardziej przestronnych.


3. WENTYLACJA


Współczesne przepisy budowlane określają, że wentylacja musi być doprowadzona jedynie do pomieszczeń mokrych, czyli kuchni i łazienki. Zakłada się więc, że praca wentylacji grawitacyjnej oparta jest na dostarczaniu do mieszkania powietrza chłodnego z nawiewników okiennych i odprowadzana z łazienki lub kuchni. Dlatego w drzwiach łazienkowych robi się podcięcie! Ale chyba nikogo nie zdziwi jak napiszę, że działa to licho. Kto zimą odczuwa wilgoć w powietrzu lub komu "pocą się" okna reka do góry!

Kiedyś kominy wentylacyjne doprowadzane były do wszystkich pomieszczeń, również sypialni i pokoju dziennego. Komfort przebywania. takich pomieszczeniach jest zauważalnie lepszy. Swobodny przepływ powietrza i dobra wentylacja jest gwarantem naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.


4. LOKALIZACJA


Miasta nie są z gumy, więc nowe bloki powstają zazwyczaj na obrzeżach, gdzie nie ma komunikacji i infrastruktury. Do sklepu daleko, dzieci trzeba wozić do przedszkola, bez samochodu ani rusz. Stare budynki są natomiast w dobrze usytuowanych miejscach w mieście, gdzie dostajecie wszystko w pakiecie - sklepy, żłobki, szkoły, autobusy.


Największym problemem dla mnie jednak jest niewiadoma, z która musicie żyć - co stanie na pustym polu obok? Jeżeli biblioteka i plac zabaw - rewelacja. A jeżeli drugi wysoki blok? Stare bloki są wpisane w istniejący już plan miasta i (raczej) nic juz nas nie zaskoczy.


5. KLIMAT


Bardzo subiektywnie, ale dla mnie klimat starych kamienic jest niezastąpiony. Uwielbiam kamienne schody, wąskie klatki, gięte balustrady i drewniane pochwyty. Specyficzny zapach starych budynków. Uwielbiam! Ja wolę stare od nowego.
115 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page