top of page

Jak optycznie podwyższyć pomieszczenie?

Jeżeli chodzi o pomieszczenia mieszkalne, muszą odpowiadać wymaganiom określonym w Rozporządzeniu. Zgodnie z prawem minimalna wysokość mieszkania wynosi 250 cm. W przypadku pokoi w budynku jednorodzinnym zlokalizowanych na poddaszu, dopuszczalna minimalna wysokość w świetle wynosi 220 cm.


Dla porównania. Ja mam 170 cm wzrostu i dłonią sięgam do 2 metrów. W pokoju o wysokości 220 cm podskakując dotknę sufitu. 250 cm to również niezbyt wysoko, przepisowo, ale mało. W przypadku niewielkiego pomieszczenia, taka wysokość nie wpływa negatywnie. Ale jeśli pokój jest większy, proporcje przestają się nam zgadzać i niski sufit staje się problemem.


Jakie triki więc zastosować, alby pomieszczenie wydawało się wyższe? Jest kilka sposobów na to. Opisze je na przykładzie projektu sypialni, który realizowaliśmy w jednym z odcinków "Pomysłowych projektów".


Sypialnia naszych bohaterów była całkiem duża. Miała trochę ponad 18 m2 przy wysokości 257 cm. Mimo to, chciałam optycznie ją podwyższyć, aby sprawiała wrażenie większej i naprawić proporcje.

1. Przy niskich pomieszczeniach nie stosujemy zwisających lamp (wyjątek stanowią lampy nad stołem). Tu postawiłam więc na sprawdzone i wydajne oświetlenie szynowe, które przylega do sufitu, ale jednocześnie daje wystarczającą ilość światła. Plusem takiej lampy jest również to, iż z łatwością możemy dodawać (lub zdejmować) reflektory, regulując w ten sposób moc światła.


2. Nie chcemy zwracać uwagi na sufit. Lampy powinny być więc białe (koloru sufitu). Jeśli zastosowałabym czarne, przyciągnęłyby uwagę, a tego nie chciałam.


3. Sufit w niskich pokojach powinien być jak najjaśniejszy. Można pomalować go o ton jaśniejszą niż ściany farbą lub halogeny skierować na niego - odbite światło rozjaśni go i sprawi, że uzyskamy jaśniejszy kolor, a co za tym idzie wrażenie oddalenia.


4. Ściany warto pomalować farbą o satynowym połysku.


5. Meble powinny być niskie, najlepiej do 1/3 wysokości pomieszczenia. Zakładając więc, że nasze pomieszczenie ma 250 cm wysokości, to niskie meble, np. komody, nie powinny być wyższe niż 80 cm.


6. Firany i zasłony wieszamy od samego sufitu. Doskonale sprawdzą się tu szyny KS.


7. Staramy się wprowadzić piony w pomieszczeniu. Mogą to być lamele ścienne, pionowe pikowania lub długie zasłony. Tym samym unikamy poziomów, czyli żaluzji w wyraźnych kolorach, tapety w poziome pasy itp.


8. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w pomieszczeniu jakiegoś interesującego elementu przyciągającego uwagę. W tej sypialni elementami skupiającymi uwagę są żółte łóżko i plakat z Kate Moss. Pamiętaj! Ciekawy element przyciagający uwagę nie powinien być na suficie!


9. Jeżeli proporcje pomieszczenia są zaburzone, tak jak było w tej sypialni, warto je poprawić. Zbyt długi pokój "skróciłam" odcinając kawałek ciemniejszym kolorem. W ten sposób pokój wydaje się bardziej kwadratowy niż jest w rzeczywistości.
196 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page