top of page

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie.

Posiadanie własnego mieszkania to marzenie każdego z nas. Jednocześnie dla większości to zobowiązanie na następne 20-30 lat. I o ile jesteśmy w stanie podźwignąć je finansowe, przydałoby się jeszcze cieszyć nowym lokum, a nie przeklinać je w myślach. No właśnie? Na co zwrócić uwagę wybierając mieszkanie? Czego unikać? Co sprawdzać? O co pytać?Niezależnie, czy wybierzesz mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego, ważne są:

  • LOKALIZACJA

Nie ma nic ważniejszego niż lokalizacja. To zawsze powtarzam inwestorom. Zastanów się na czym Ci zależy. Parking? Bliskość sklepów? Dobry dojazd do centrum miasta? Miej to z tyłu głowy i trzymaj się tego.


Nigdy też nie skreślajmy mieszkania bo nam nie odpowiada jego "wnętrze", pomimo iż mieści się w idealnym dla nas miejscu. Większość nieprzychylnie wyglądających mieszkań da się odnowić lub kompletnie zmienić pod nasze potrzeby. Więc jeśli pojawia się mieszkanie "brzydkie" ale w doskonałej lokalizacji, daj mu szansę!


  • POTENCJAŁ

Nie ma mieszkań idealnych. Ale są dobrzy architekci wnętrz, którzy pomogą Ci stworzyć najlepszy dla Ciebie układ funkcjonalny. Niestety architekt to nie czarodziej i z pustego nie naleje. Niektóre mieszkania mają potencjał i można z nich osiągnąć to, o czym marzysz, inne nie. Warto więc omówić wybór mieszkania pod tym kątem z architektem, z którym planujesz współpracę. Powie Ci, czy dane mieszkanie pozwoli Wam osiągnąć oczekiwany efekt.


  • EKSPOZYCJA OKIEN

Słońce. Tak ważne w naszej szerokości geograficznej. Przeszklenia w mieszkaniu są źródłem niezmiernie istotnego dla naszego zdrowia światła dziennego. Jeżeli wychodzą na stronę północną, możesz być pewien, że wnętrza nie będą dobrze doświetlone, zwłaszcza, jeżeli mieszkanie jest na parterze lub pierwszym pietrze i okna przysłaniają drzewa. Południowa ekspozycja okien natomiast jest idealna dla wielbicieli słońca, bo zapewnia je cały dzień. Pamiętaj jednak, że "każdy kij ma dwa końce". W gorące lato południowa ekspozycja może być uciążliwa.


Najlepiej jeśli mieszkanie nie jest jednostronne, czyli ma okna wychodzące na więcej niż jedną stronę świata. Każda z ekspozycji ma swoje zalety i warto cieszyć się nimi, na przykład porannym intensywnym słońce wschodnim i delikatnym słońcem zachodnim.


Układ dwustronny mieszkania ma również inna zaletę - pozwala dobrze przewietrzyć dom. Otwierając okno nie powodujemy takiego ruchu powietrza jak otwierając dwa, po obu stronach mieszkania.
RYNEK PIERWOTNY CZY WTÓRNY?


Ja osobiście jestem zwolenniczką kupowania mieszkań do remontu. Dlaczego? Z kilku względów, o których napisałam w tym artykule. Ze względu więc na sympatię do starych mieszkań, zacznę od rynku wtórnego.


MIESZKANIE Z RYNKU WTÓRNEGO

  • NIE OCENIAJ KSIĄŻKI PO OKŁADCE

Wybierając mieszkanie kupujemy (w większości przypadków) to, czym stanie się ono po zmianach i dostosowaniu go do naszych potrzeb. Jest mało prawdopodobne, ze ktoś sprzedaje mieszkanie z idealnym dla nas układem funkcjonalnym, ilością szaf, stylem wykończenia itd. Wchodząc do mieszkania które jest, w Twojej ocenie, mało atrakcyjne, sprawdź, czy ma potencjał do zmian. Innymi słowy, nie musi Ci się ono podobać. Sprawdź, czy jest szansa, aby mogło stać się Twoim mieszkaniem marzeń.

  • SĄSIEDZI

O ile tego nie sprawdzisz kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, to z wtórnego - owszem. Pamiętaj, że mieszkanie kupujesz w pakiecie z sąsiadami. Sprawdź, czy w mieszkaniu ich zbytnio nie słychać, czy nie są głośni, czy nie było na nich skarg do administracji. Rzuć okiem na ich balkon, czy nie jest zaniedbany. A może maja ujadającego 24 h na dobę psa? Jak to sprawdzić? Spędź w mieszkaniu trochę więcej czasu. Przecież nie możesz kupić kota w worku! Jeżeli sprzedający nie chce Ci tego udostępnić, to znaczy że ma coś za uszami.

  • BLOK I ADMINISTRACJA

Sprawdź otoczenie wokół bloku. Zwróć uwagę czy zieleń jest zadbana i czy są miejsca parkingowe na przykład dla Twoich gości i rodziny. Zadzwoń do administracji i spytaj się, czy blok nie jest zadłużony. Często wspólnoty biorą kredyt na remont instalacji lub odnowienie elewacji. Sprawdź jak wysoki jest czynsz i dowiedz się, czy planowane są podwyżki.MIESZKANIE Z RYNKU PIERWOTNEGO

  • ODBIÓR TECHNICZNY

Jeżeli nie czujesz się na siłach aby samodzielnie odebrać technicznie mieszkanie od dewelopera, poproś profesjonalistę o pomoc. Za niewielką opłatą sprawdzi ściany, okna, drzwi, wylewki, wentylację oraz inne elementy, które mogą mieć wady. Zwróć uwagę czy nie ma pleśni na ścianach w łazience. Zdarza się, że tynk tam nie dosycha i przy braku dobrej wentylacji pojawia się pleśń, najczęściej pod samym sufitem.

  • CO W CENIE

Wybierając mieszkanie sprawdź, ile dostajesz w danej cenie. Pojęcie stanu deweloperskiego nie jest formalnie zdefiniowane. Niektórzy deweloperzy oferują mieszkania w lepszym stanie, inni w gorszym. Na przykład tynki na ścianach można wykonać dokładniej, tak że nie wymagają gładzenia. Niechlujnie wykonane tynki wymagają zastosowania gładzi, co jest dodatkowym wydatkiem dla inwestora. Zwróć uwagę, czy w cenie dostaniesz parapety lub ogrzewanie podłogowe w łazience. Sprawdź, ile masz punktów elektrycznych i oświetleniowych. Każda późniejsza zmiana to dla Ciebie wydatek. Im więcej dostaniesz na początku, tym mniej później dołożysz.

  • WOLNOĆ TOMKU

Koniecznie sprawdź, na jakie prace wykończeniowe pozwala Ci deweloper. Które ściany są możliwe do wyburzenia oraz na jakie zmiany nie dostaniesz zgody. Zdarza się, że deweloper nie pozwala na kucie w ścianach, nawet w celu montażu ukrytych listw cokołowych.


484 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page